W świecie otwartego kodu

Filozofia Open source jest prosta – liczy się swobodny i darmowy dostęp do oprogramowania. W dzisiejszej porcji wiedzy zmierzymy się ze znalezionymi w sieci opiniami na temat platformy PrestaShop oraz jej głównych konkurentów.

Często w gąszczu danych i stronniczych rekomendacji, które otrzymujemy od producenta, czujemy się zagubieni. Sposobem na chaos może okazać się poniższe zestawienie informacji dotyczące liderów rozwiązań Open source.

 

PrestaShop
Magento
OpenCart
osCommerce
Open source
Open source i dwie płatne dystrybucje
Open source
Open source
Szybki w działaniu
Wolne działanie (wymaga dedykowanego serwera)
Szybki w działaniu
Szybki w działaniu
Prosta aktualizacja
Przy operacjach aktualizacji o kilka wersji, proces może być uciążliwy
Prosta aktualizacja
Prosta aktualizacja
Liczba dodatkowych modułów i szablonów zbliżona do Magento
Nr 2 w kategorii  dodatkowych modułów i szablonów
Wiele dodatkowych modułów i szablonów
Nr 1 w kategorii dodatkowych modułów i szablonów
Back Office prosty w obsłudze. Prosta i intuicyjna konsola stworzona została, by uprościć działanie i zrozumienie systemu
Back office prosty i dobrze widoczny. Mnogość funkcji oraz większa złożoność konsoli może być problemem dla początkującego
Back Office prosty i klarowny w działaniu. Mniej funkcji niż w innych platformach
Obsługa Back Office mniej przyjazna w porównaniu do PS. W tym wypadku konieczna jest większa znajomość programowania
Szablony SMARTY umożliwiają łatwe tworzenie szablonów i modułów
W porównaniu z PrestaShop wymaga większej wiedzy
Tworzenie szablonów opartych o wzorce MVC nie wymaga dużego nakładu pracy
W standardowej wersji brak zaimplementowanych modułów pomocniczych

 

Starzy wyjadacze vs. młode wilki

To zestawienie, możemy podzielić na dwa odrębne bastiony. Pierwszy reprezentuje lata doświadczeń oraz masę wygenerowanych dodatków. Druga grupa to młodzi pretendenci do odebrania korony liderom.

PrestaShop oraz OpenCart to rozwiązania, które przybliżają e-sprzedawcom funkcje i techniki zarządzania sklepem w bardzo prosty sposób. Tworzenie szablonów oraz modułów nie wymaga w nich dużego nakładu pracy i nauki, a same platformy są szybkie i łatwe w rozwijaniu.  Obie ponadto zapewniają rewelacyjne wsparcie SEO i zarządzania treścią oraz posiadają w standardzie wszystko, co potrzeba do startu własnej działalności. To daje im rzecz jasna dużą popularność w Polsce.

 

Desktop5

Z drugiej strony aktualni liderzy – osCommerce i Magento. Patrząc na struktury rozwoju obu platform, pierwsza pomimo wiernego środowiska wydaje się być z tyłu w porównaniu do młodszych konkurentów. Trudna i skomplikowana w zarządzaniu czy modyfikacji, ciesząca się złą sławą pod kątem zabezpieczeń, stale notuje odpływ użytkowników do innych systemów. Powodem tej sytuacji jest również malejące wsparcie programistów, którzy starając się iść z duchem czasu, rozwijają przyjemniejsze dla klienta systemy.

 

Magento, cieszący się ogromną popularnością rynkowy lider, wymaga dodatkowych kosztów w postaci zapewniania odpowiedniego zaplecza serwerowni oraz umiejętności i doświadczenia w obsłudze e-commerce. Powodem tego jest rozbudowanie konsoli oraz mniej intuicyjny charakter nawigacji w porównaniu do PrestaShop.

Z perspektywy z początkującego biznesmena, który wejście w świat e-handlu ma dopiero w planach, konieczna jest analiza poszczególnych cech platform. Ważne by pamiętać, że zastosowanie oprogramowania Open source niesie ze sobą pewne zagrożenia. Dotyczy to zwłaszcza otwartego kodu źródłowego, co może prowadzić w efekcie do jego niespójności logicznej (otwarty kod jest modyfikowany przez różnych programistów), ale także do naruszenia praw autorskich. Wynika to z braku kontroli zespołu projektowego danego Open source oraz braku gwarancji prawnych kodu źródłowego. Unikalne dostosowanie do  potrzeb biznesowych klienta, wdrożenie wszelkich funkcjonalności i integracji zgodnie z jego życzeniem, a także gwarancja jakości oprogramowania to cechy, które dać może rozwiązanie dedykowane.

Autor tekstu: Łukasz Cybura

Tagi: , , , , , ,

O Autorze

Redakcja

Back to Top