PrestaShop – suma wszystkich korzyści

Wybór platformy dla sklepu internetowego to jeden z najważniejszych dylematów e-sprzedawcy.  W przypadku sektora małych i średnich firm sprawa jest dość prosta. Według mnie słuszna odpowiedź to PrestaShop.

Historia Presta Shop to z pozoru typowy sukces w branży internetowej. Para pasjonatów e-handlu postanowiła stworzyć dostępną dla wszystkich platformę, która byłaby zarazem gotowym, pełnoprawnym produktem. Pierwsza kompilacja pojawiła się w 2007 roku i z marszu rozpoczęła drogę na szczyt. Droga ta trwa do dzisiaj, ponieważ obecnie licznik pobrań platformy przekracza grubo ponad 2,5 mln pobrań i liczba ta stale rośnie!

prestashop-infografika-3

Niewątpliwym atutem PrestaShop jest prostota instalacja nawet na domowym serwerze (np. przez xammp) i możliwość własnoręcznego przetestowania oprogramowania.  Oficjalne dane mówią o przeszło 130 tys. e-sklepach działających na tym systemie. Nie powinien więc dziwić fakt, że PrestaShop, zdobywając uznanie środowiska i konsumentów, jest laureatem nagród organizowanych przez Packt w kategoriach najlepszej aplikacji biznesowej Open source oraz aplikacji e-commerce.

prestashop-infografika-2

 

Nad Wisłą…

 

Raport przygotowany przez Sklepy24.pl daje częściowy obraz tego, z jakiego oprogramowania korzystają gracze polskiego e-commerce. Patrząc na rozwiązania Open source widać wyraźnie, że PrestaShop goni aktualnego lidera – osCommerce.  Do pierwszego miejsca brakuje mu zaledwie 1,2%.  Dowód rosnącego zainteresowania skutecznością rozwiązań PrestaShop ukazuje pytanie „Czy sklepy korzystające z oprogramowania Open source planują zmienić oprogramowanie sklepu w  ciągu najbliższego roku”. Aż 68% przebadanych użytkowników PrestaShop odpowiedziało, że z pewnością tego nie zrobi. W przypadku osCommerce aż 50% zdeklarowało chęć zmiany, co świadczy o jego słabnącej pozycji na polskim rynku.

 

prestashop-infografika-1

Fiat 126p czy Transformers?

 

Porównanie skrajnych koncepcji motoryzacji oraz Sci-fi wydaje się być najodpowiedniejsze przy określaniu grupy docelowej omawianej platformy. Fiat 126p jako symbol prostoty w obsłudze, który nie wymaga długich i uciążliwych napraw jest dla mnie odpowiednikiem obsługi PrestaShop, posiadającej intuicyjną konsolę. Sprawne zarządzanie sklepem, aspektami marketingowymi, finansowymi czy logistycznymi, zdecydowanie ułatwia obsługa w języku polskim. Pod kątem funkcjonalności jednak jest to Transformers: PrestaShop oferuje multum możliwości już w wersji standardowej, która w pełni pozwala na rozpoczęcie przygody z e-handlem. Na dowód „nadprogramowych” opcji, należy wspomnieć o bezpłatnych dodatkach, pozwalających ułożyć sklep pod kątem własnej wizji funkcjonalności. Należy pamiętać również, że rozwiązanie Open source nie wymaga opłat licencyjnych, a pozwala na pełną swobodę modyfikacji oprogramowania. I to wszystko użytkownicy dostają w standardzie.

 Desktop

Dla kogo dedykowana jest ta hybryda?

 

Produkt celuje do małych i średnich przedsiębiorstw, które zaczynają swoją przygodę z e-handlem lub nie potrzebują jeszcze dedykowanej platformy. W telegraficznym skrócie atuty PrestaShop przedstawiają się następująco:

 • Niskie koszty wejścia  – brak opłat licencyjnych, mnogość dostępnych darmowych skórek oraz dodatkowych modułów
 • Intuicyjny i prosty system obsługi sklepu, równocześnie posiadający wiele zaawansowanych opcji
 • Szybkość działania i prostota instalacji
 • Wsparcie polskich i światowych metod płatności
 • Moduły w standardzie do zarządzania logistyką, finansami, marketingiem, sprzedażą
 • Załączanie treści, artykułów i poradników poprzez wbudowany edytor, przypominający dobrze znany Word
 • Nieograniczona ilość kategorii, produktów, tagów
 • Wsparcie dla SEO, zarządzanie linkami oraz nagłówkami, skrypt indeksacji strony
 • Moduł Newslettera
 • Obsługa wielu języków oraz walut – w dobie globalizacji nie wątpliwy atut!
 • Możliwości recenzji produktów

 

…i wiele innych.

 

Dla przedsiębiorcy, będącego na początku biznesowej drogi, nie ma lepszego oprogramowania na start. W dużej mierze decyduje o tym ułożenie konsoli w celu szybkiego, sprawnego i przejrzystego zarządzania, a równocześnie większość ustawień wykonuje się na zasadzie step by step, co zdecydowanie ułatwia naukę i zrozumienie systemu. Dzięki takiemu podejściu, bezproblemowo ustalimy strategię promocji, rabatów, mailingu, dostaw itp.

prestashop-infografika-4

Społeczności są ważne!

Społeczność istniejąca wokół PrestaShop jest bardzo skumulowana. Na oficjalnym forum udziela się aż 45 7853 użytkowników, a liczba zamieszczonych postów wynosi 1144634 (Dane z dnia pisania artykułu).  Jeżeli użytkownik natrafi na jakiś problem, natychmiastowo otrzymuje odpowiedź lub ofertę zlecenia. Na straży ciągłego rozwoju oprogramowania stoi ponad 100 programistów w siedzibie firmy oraz cała rzesza programistów od Europy po Azję, gotowych na zawołanie rozwijać, wdrażać i kompilować każde życzenie właściciela e-sklepu. Co istotne,  w specyfice systemu jest słuchanie żądań użytkowników oraz częsta aktualizacja pod kątem spełniania wymagań zmieniającego się środowiska e-handlu.

prestashop-infografika-5

W oficjalnym sklepie dodatków można znaleźć ich około 1700 – zarówno płatnych jak i darmowych. Dzięki rozbudowanej sieci osób żyjących i korzystających z PrestaShop, mogę określić to oprogramowanie, jako jedno z najbardziej dynamicznie rozwijanych się platform tego typu na rynku, pozwalające na stworzenie sklepu wprost ze swoich wyobrażeń.  Ponadto, wielokulturowość społeczności jest doskonałym inkubatorem pomysłów, które można podpatrzeć i wdrożyć na lokalnym rynku.

 

Jeżeli jesteś na początku drogi po sukces, to rozwiązanie jest dla Ciebie. Doświadczonym graczom polecam instalację i testy. Migracja do PrestaShop to tylko kwestia czasu.

Autor tekstu: Łukasz Cybura

Tagi: , , ,

O Autorze

Redakcja

Back to Top