Na polskim rynku nie ma prawdziwych graczy omnichannel

Zaoferowanie klientom takiego modelu sprzedaży, który w oparciu o integrację kanałów, zagwarantuje im spójne i płynne doświadczenia zakupowe, to dziś największe wyzwanie dla sektora retail. O tym, jak radzą sobie z nim sieci detalistów na polskim rynku czytamy w najnowszym raporcie „Omnichannel Commerce”. Partnerem raportu jest platforma Unity.Commerce.

Dzisiejszy konsument bez względu na to, czy decyduje się pojawić w sklepie stacjonarnym, przejrzeć drukowany katalog, skorzystać z oferty online, zadzwonić do contact center czy wreszcie skorzystać z aplikacji mobilnej, oczekuje spójności na poziomie oferty produktów, cen, promocji i jakości obsługi.

Nowoczesne i tradycyjne punkty styku mogą sobie pomagać, stając się filarem w budowaniu lojalności klientów. Mogą ale nie muszą. W badaniu sprawdziliśmy, jak radzą sobie z tym wyzwaniem czołowe sieci handlowe na polskim rynku. Raport porusza główne wyzwania jakie stoją przed detalistami przy wdrażaniu strategii sprzedaży omnichannel – wyjaśnia Krzysztof Murzyn, Lider Centrum Kompetencji E-commerce w Grupie Unity i jeden z autorów raportu.

raport

Raport do pobrania na: http://raport.unitycommerce.pl/

Do raportu zostało wytypowanych 25 detalistów z 5 branż – DYI, RTV AGD, Drogerie i perfumerie, Obuwie, Meble i dodatki. Każda marka została zweryfikowana pod względem ilości oferowanych punktów styku oraz integracji pomiędzy nimi. Patrząc na wyniki tej analizy widać wyraźnie kilku wyraźnych liderów sprzedaży wielokanałowej (Euro-Net, Media-Saturn, Douglas, Leroy Merlin, Jula, Deichmann, Sizeer), którzy konsekwentnie stawiają na technologie wspierające spójne doświadczenia zakupowe.

Niestety, większość polskich tradycyjnych detalistów traktuje klientów kupujących przez internet jak całkowicie odrębną grupę, która nie odwiedza sklepów fizycznych i odwrotnie – klientów w sklepach tradycyjnych nie zachęca do korzystania z oferty online. To oznacza, że dystans, który dzieli nas do stanu rozwoju rynków Europy Zachodniej (UK, Niemcy), jest wciąż ogromny – podsumowuje Piotr Wrzalik, Wiceprezes Grupy Unity.

O tym, że warto inwestować w strategię omnichannel commerce pokazują wyniki operacyjne największych detalistów takich jak Argos, John Lewis, Debenhams czy B&Q. Według raportu Forrester Research z grudnia 2011 roku, 48 proc. detalistów, którzy przekształcili firmy w kierunku omnichannel oceniło, że przełożyło się to na wzrost przychodów, a jedna czwarta potwierdziła, że jest już widoczny wynikający z tego wzrost zysków.

 

Tagi: , , ,

O Autorze

Redakcja

Back to Top